De nordiska dataskyddsmyndigheterna har kommit överens om att intensifiera samarbetet i informationssäkerhetsfrågor och gränsöverskridande ärenden
De nordiska dataskyddsmyndigheterna träffades vid sitt årliga möte den 21–22 maj 2025. Teman för mötet var bland annat övervakning av lösningar för artificiell intelligens, informationssäkerhetsfrågor och effektiv behandling av ärenden i en allt mer komplicerad dataskyddsmiljö. I sitt utlåtande kom dataskyddsmyndigheterna överens om att stärka samarbetet kring aktuella frågor.
Huvudteman för dataskyddsmyndigheternas nordiska möte var i år behandlingen av klagomål, informationssäkerheten och dataskyddsmyndigheternas resurser och de uppgifter som den nya regleringen medför. Vid mötet konstaterades att till exempel en ändamålsenlig övervakning av den nya regleringen om digitalisering förutsätter tillräckliga resurser, tydlig behörighet och samarbete med andra myndigheter som ansvarar för övervakningen.
Vid mötet godkändes ett uttalande där de nordiska dataskyddsmyndigheterna kom överens om att intensifiera samarbetet bland annat i behandlingen av gränsöverskridande ärenden och om utbyte av information och erfarenhet om aktuella ämnen. De nordiska dataskyddsmyndigheterna understöder den beredning som pågår i Finland om att utvidga de administrativa påföljdsavgifterna även till den offentliga sektorn.
Ett centralt tema för mötet var användningen av artificiell intelligens i uppföljningen av lagstiftningen. Dataskyddsmyndigheterna har observerat ett behov av att intensifiera samarbetet, eftersom nya verktyg för artificiell intelligens ständigt utvecklas och tas i användning inom uppföljningen av lagstiftningen.
Dessutom kom man överens om att stärka samarbetet mellan de nordiska dataskyddsmyndigheterna vid behandlingen av personuppgiftsincidenter. I synnerhet hackning har identifierats som en gemensam utmaning. Myndigheterna diskuterade också möjligheten att skapa gemensamma anvisningar om informationssäkerhet och intensifiera sitt kommunikationssamarbete.
Information och erfarenheter delades också om certifiering och uppförandekoder, ny teknologi och testmiljöer för regleringen samt molnlösningar. I sitt utlåtande betonade dataskyddsmyndigheterna att alla molnlösningar som tas i användning ska uppfylla dataskyddskraven.
Dessutom kom man överens om att fortsätta samarbetet för att stärka dataskyddet för barn och unga. Ämnet är ett av myndigheternas gemensamma prioriteringar och återkommande teman för de nordiska mötena.
I mötet som ordnades av Danmark och Färöarna deltog dataskyddsmyndigheterna från Finland, Sverige, Norge, Island och Åland. Dataskyddsmyndigheternas nordiska möten har ordnats sedan 1988. Syftet med mötena är att diskutera aktuella dataskyddsfrågor och utbyta bästa praxis. Mötet ordnades senast i maj 2024 i Oslo.
Mer information: