Vanliga frågor om informationssystem
I artikel 15 i allmänna dataskyddsförordningen föreskrivs om den registrerades rätt att få tillgång till uppgifter som gäller honom eller henne själv. Med stöd av denna s.k. granskningsrätt har kunden också rätt att få information om tidpunkterna och syftena för förfrågningar som gjorts gällande hans eller hennes personuppgifter, om användarlogguppgifter har samlats in om behandlingen av personuppgifterna.
Det bedöms alltid från fall till fall med vilken exakthet man har rätt att få logguppgifterna. I bedömningen ska det beaktas vilka uppgifter som är tillräckliga för att utöva dataskyddsrättigheterna. I Högsta förvaltningsdomstolens avgörande HFD:2025:51 hade kunden rätt till information om tidpunkten för behandling av hens kunduppgifter på datumnivå men inte med exakt klockslag.
Kunden har dock inte rätt att få information om identiteten hos de anställda som behandlat hens personuppgifter, om uppgifterna inte är nödvändiga för att utöva dataskyddsrättigheterna. I den fallspecifika bedömningen ska även de anställdas rättigheter och friheter beaktas.